Ekumenska inicijativa žena posvećena je zagovaranju ulaganja u žene i djevojke kao nositeljice društvenih promjena unutar šire donatorske zajednice.
Od osobite je važnosti naš zagovarački angažman pred Europskom komisijom u Bruxellesu, gdje u suradnji s Mrežom ženskih fondova Prospera Europa zajednički koordiniramo inicijativu pod nazivom „Kucamo na vrata Europe“. Cilj je ove zajedničke inicijative osigurati potporu na visokoj razini za strateški doprinos i podršku donošenju politika usmjerenih k promicanju ljudskih prava žena u Europi, usmjeravati i predvoditi zagovaračka nastojanja prema institucijama EU-a za alociranje posebnih sredstava za promicanje ljudskih prava žena u Europi, razvijati partnerstva uključivanjem vodećih stručnjaka i donositelja odluka te raditi na razvoju konzorcija organizacija za suradnju na dugoročnom utvrđivanju i zajedničkom zagovaranju prioritetnih ciljeva ženskih fondova u Europi.

Utjecanje na vjerske institucije
Ekumenska inicijativa žena zalaže se za odavanje dužnog priznanja međureligijskom dijalogu pod vodstvom žena na lokalnoj razini, gdje su žene odigrale hrabru i ključnu ulogu u borbi protiv kulturne i vjerske netolerancije te gdje i dalje nastoje uspostaviti i održati trajna rješenja. Također se zalažemo za potpunu uključenost i ravnopravno sudjelovanje žena te promicanje njihove vodeće uloge u razvoju inovativnih strategija usmjerenih uspostavi unaprijeđenog međureligijskog dijaloga na formalnoj razini.
Putem svog Programa dodjele stipendija za znanstveno-istraživački rad Ekumenska inicijativa žena podupire znanstveno istraživanje i objavu znanstvenih radova o temama koje su bitne ženama regije.
Zašto feminizam i religija
U regiji u kojoj se gotovo 90 posto ljudi izjašnjava vjernicima i u kojoj su na snazi sekularni zakoni temeljeni na međunarodnim normama zaštite ljudskih prava i sloboda, važno je, suočavanjem feminističke i vjerske perspektive, otvoriti prostor za dijalog, susrete, učenje i propitivanje novih načina razumijevanja prava i sloboda, osobito prava i sloboda manjina.
Iako sve veći broj žena danas aktivno sudjeluje u javnom i političkom životu, vrlo često su suočene s proturječnim porukama u pogledu rodne ravnopravnosti koje proizlaze iz sekularnog zakonskog okvira utemeljenog na međunarodnim normama zaštite ljudskih prava i sloboda, ali i na vjerskim učenjima. Da bi adekvatno odgovorile na izazove koji im se nameću, važno je da su žene upoznate i s vjerskim rodnim stereotipima i mogućim načinima dekonstrukcije tih stereotipa u duhu vlastitih vjerskih tradicija te da propituju asimetriju moći i nasilje nad ženama koje je prisutno kako u sekularnoj tako i religijskoj sferi života.
Saznajte više
